Manisa Mesir Bisiklet Festivali

Manisa Mesir Bisiklet Festivali

Manisa Bisiklet Spor Kulübü Derneği’nin hazırlamış olduğu proje kapsamında bu yıl Manisa Mesir Şenlikleri içinde bir de bisiklet festivali gerçekleştirildi.

 

ACCELL bisiklet, BOSCH, Büyükşehir Belediyesi, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve Manisa Valiliği öncülüğündeki mesir komitesi tarafından desteklenen etkinlik Manisa Bisiklet Derneği üyeleri tarafından organize edildi. 150 kişi ile sınırlı tutulan etkinliğe il dışından 80 bisikletli katıldı. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Atatürk Spor Kompleksi içinde belirlenen alanda katılımcılar çadırlarını kurdular. Manisa dışı ve içinden bu etkinliğe katılan bisikletlilere ACCELL Bisiklet Firması tarafından yaptırılan formalar dağıtıldı. Bisiklet derneği tarafından temin edilen kuru üzüm, mesir macunları, buff ve bileklikler katılımcılara verildi.

Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri Büyükşehir belediyesi tarafından karşılandı. Öğle yemekleri için belediye tarafından verilen kumanyaların yetersiz olacağı düşünülerek Salihli Kurşunlu Kaplıcaları ve Atalanında Dernek tarafından sulu yemek organizasyonu yapıldı. Son gün BOSCH fabrikası tarafından Türkmenköy de yunt dağları hayır yemekleri konseptinde öğle yemeği verildi. Keşkekli helvalı.

 

Festival için seçilen tur rotaları ise şöyle;

İlk gün için 1350 rakımlı Manisa Spil Dağı Atalanı seçildi. Katılımcılar zor olmasına rağmen bir o kadar keyifli ve özel bir parkur da bisiklet kullanmanın keyfini çıkardılar. Tur yolu üzerinde yer alan Karaoğlanlı köyünde köy muhtarı tarafından bisikletlilere çay ikramı yapıldı. Özellikle parkurun çıkış kısmı toprak yolardan gidilerek gerçekleştirildi. Böylece katılımcıların orman için toprak yollarda daha çok vakit geçirmeleri hedeflendi. Yolda orman içinde bir çeşme başında katılımcılara mola verdirilip sıcak gözleme ve limonata ikramı yapıldı. Hedefe ulaştıklarında katılımcılar bir dağın zirvesinde olmanın kendilerine kattığı özelliğini yaşadılar. Atalanı na vardıklarında dağ başında kendileri için hazırlanmış özel yemekleri bulmak yokuş çıkmaktan yorulmuş bisikletliler için adeta ilaç gibiydi.

 

At alanı dönüş yolundaysa jandarmanın çıkışı trafiğe kapaması sayesinde katılımcılar 25 kilometrelik bir inişi güven içinde yapmanın hazzını doyasıya yaşadılar. Şehir içinde trafik polislerinin, şehir dışındaysa jandarmanın bir an yalnız bırakmadığı bisikletliler güven içinde kamp yerlerine döndüler.

 

İlk gün parkurunun zor oluşu göz önüne alınarak ikinci gün için secilen Salihli turu daha çok görsel ve kültürel amaçlıydı. Katılımcıların ikinci günde biraz dinlenmesi ve bir sonraki zor tura hazırlanmaları düşünülmüştü. İkinci gün sabah erkenden Manisa Bisiklet Derneği üyeleri tarafından tüm bisikletler aralarına karton seperatörler yerleştirilerek kapalı tır aracına itinayla yerleştirildiler. Mesir komitesince tahsis edilen üç adet otobüse bisiklet kullanıcıları binerek Salihli kent meydanına gidildi. Burada yine hiçbir sorunla karşılaşmadan bisikletler binicileriyle buluşturuldu. Katılımcılar tarafından ilk defa karşılaşılan böyle bisiklet ve bisikletlilerin taşınması ilginç bulundu. Salihli içinde yine trafik ve ambulans eşliğinde bir tur atıldıktan sonra Kurşunlu kaplıcalarına gidildi. Burada verilen 1.5 saatlik mola da katılımcılar hem kaplıcaları gezdiler hem de kendileri için hazırlanmış tatlısı çorbası düşünülmüş 5 çeşitten oluşan yemeklerini yeme fırsatı buldular. Daha sonra köy yolları ve dere boylarından antik Sart Kenti ne geçildi. Manisa Bisiklet Spor Kulübü Derneği nin daha önce gerekli yazışmaları yaparak almış olduğu izin sayesinde bisiklet sevdalıları Sart antik kenti ni ve Artemis tapınağını ücretsiz gezdiler. Gezi sırasında bisikletler tekrar tır aracına yüklendi. Bisikletliler de gezi sonrası otobüslere binerek Manisa ya dönüş yapıldı. Manisa otogarında tekrar bir araya gelen bisiklet ve sahipleri bisikletleriyle şehir merkezinde yer alan bir restoranda akşam yemeklerini yediler. Sonrasında düşünülen Manisa merkez şehir turu şehrin mesir festivali nedeniyle çok kalabalık olmasından dolayı kısa kesilerek kamp yerine dönüş yapıldı. Kamp ateşinin sönmediği akşamlarda bağlama ve gitar çalan dernek üyeleri katılımcılara keyifli anlar yaşattılar. Ertesi gün gidilecek olan zor türkmenköy parkuruna rağmen katılımcılar geç saatlere kadar eğlendiler.

 

Üçüncü gün katılımcıları yine zor bir parkur bekliyordu. Yola çıkıldıktan iki saat sonra Sarınasuhlar köyünde verilen mola da meyve ikramı oldu. Köy yoğurdundan yapılan ayran dağıtıldı. Sonrasında yokuş, iniş, toprak, orman içi araç çalışmayan dağ yolları. Katılımcıların ‘bisikletimin hakkını ilk defa veriyorum’ dediğini duyduğumuz yollar. Sağlık görevlisinin motorla taşındığı bu parkur da birkaç küçük kaza dışında sorunsuzca tamamlandı ve Türkmenköy Suçtu şelalesine varıldı. Burada 1.5 saatlik mola da insanlar çevreyi gezdiler. Ve BOSCH firmasının finanse ettiği yemeklerini yediler. Yemek sonrası Büyük Sümbüller köyünde mola verilerek sağ salim jandarma ve trafik eşliğinde kamp yerine dönüldü. Geceyi burada geçirip sabah dönmek isteyen katılımcılar için akşam yemeği ve sabah kahvaltıları eksik edilmedi.

 

Tüm turlar boyunca katılımcılar için bir süpürge araç, arızalanan bisikletlere anında müdahale edilebilmesi için bir görevli arkadaş hazır bulundu. Gerekli olacak her türlü tamir malzemesi de araçla taşındı. Yine tüm parkurlarımızda su, meyve, soda desteği devamlı oldu.

Tüm bisiklet derneği üyelerinin bir ev sahibi edasıyla çalıştığı bu festivalde katılımcıların mağdur edilmemesi, memnun ayrılması için herkes elinden geleni yaptı.

 

Katılanların evlerine memnun döndüğü, ‘ bir dahaki festivalinizi sabırsızlıkla bekliyorum ‘ dediği bu etkinlik böylece son buldu.

Manisa Bisiklet Derneği Üyeleri bu etkinlikteki eksiklikleri iyi gözlemlediklerini, bir dahaki etkinliğin daha iyi olacağını belirtiyorlar.

Yorum Yazılmamış

Bir Yorum Gönder