Köpeğinizle Bisiklet Sürmeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bisiklete binmek her zaman en favori uğraşlardan biridir aynı zamanda da en eğlenceli! Hele bir de hava tam bisiklete binmeye uygunsa tadından yenmez. Bu keyifli anınızı bir de köpeğinizle paylaştığınızı düşünsenize! Hem siz hem de köpeğiniz için mükemmel bir egzersiz olacağına emin olabilirsiniz. Köpeğinizle birlikte bisikletinize binmeden önce hem sizin hem de küçük dostunuzun güvenliği için bilmeniz gereken 5 önemli bilgiyi sizin için derledik:

1-Köpeğinizin sağlık durumunu ve bunu yapabilme kapasitesini kontrol edin

Köpeğiniz sizinle bu aktiviteye katılmak için zinde ve sağlıklı olmalıdır. Veterinerler sadece 12 aylıktan büyük köpekler için bunun uygun olacağını belirtmiştir. Köpeğinizin bisiklette size katılmasında cinsi de oldukça etkilidir. Daha küçük köpek türlerine göre büyük olanlar bisiklet turunuzda size katılmak için daha uygundur. Chihuahuas vb. köpekler küçük köpek kategorisindedir ve bu aktiviteye pek uygun değildir. Eğer köpeğinizin solunum problemi varsa bunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bulldog ve Boxer cinsi köpekler bu sorunlarla daha çok uğraşmaktadır ve sıcak çarpmasına da daha yatkın hayvanlardır. Eğer bunları kontrol ettiyseniz ve veterineriniz de onayladıysa artık ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

2-Köpeğinizle alıştırma yapın

Siz de bu günlere doğuştan gelmediniz değil mi?  Sizin gibi köpeğinizin de bisiklet turuna çıkmadan önce alıştırmaya ihtiyacı vardır. Bisikletler köpekler için kimi zaman korkutucu ve yabancı görünürler, öncelikle bunu yenmelisiniz. Hızlı dönen tekerlekler köpeğiniz için değişik sesler çıkaran ve rahatsız edici bir şey olarak algılanacaktır. Bu yüzden siz bisikletteyken onun da konforlu ve güvende hissetmesi şarttır. İşte bu yüzden köpeğinizi bisikletinizle önce yürüyüş yaparak tanıştırın.

3- Köpek taşıyıcı römork alabilirsiniz

Köpeğiniz ilk maddede bahsettiğimiz gibi küçük ya da sağlık problemliyse onu arkanızda bir römork ile gezdirebilirsiniz. Hem siz hem de o güvende olacak ve endişe etmenize gerek kalmayacaktır.

4- Trafiğin olduğu yerlerden kaçının

Trafiğin yoğun olduğu yerlerde bisiklete binmek sadece köpeğiniz için değil sizin için de tehlike arz eden bir durumdur. Trafik köpeğiniz için bolca gürültü, bolca dönen tekerlek demektir ve kolaylıkla dikkati dağılabilir, panikleyebilir ve bu durum da istenmeyen kazalara sebebiyet verebilir. Ormanlık alanlarda veya sahil kenarlarındaki sakin sürüşler köpeğiniz için en iyisi olacaktır.

5-Köpeğiniz için de yanınıza su ve mama alın

Muhtemelen kısa bir sürüşten sonra bile susayacaksınız, tabi ki köpeğiniz de sizin gibi susayacaktır. İkinize de yetecek kadar su aldığınızdan emin olun ve mümkün olduğunca çok sıcak havalarda bisiklet sürmemeye ve yavaş gitmeye dikkat edin ki küçük dostunuz da keyif alsın!

Yorum Yazılmamış

Bir Yorum Gönder