İKİ TEKER MEVSİMİ

Havaların serinlemesiyle birlikte, iki tekerli dostlarımızı hatırlama zamanı geldi. Zaten bir bisikleti olanlar için durum nispeten daha kolay. Bisikletinizin bakımını yapıp eğlenmeye hemen başlayabilirsiniz. ‘Benim elimden gelmez o işler’ diyenlerdenseniz, o zaman da iyi bir servisin ellerine bırakın bisikletinizi. Sonra da sonbahar rüzgarında doyasıya pedal çevirin.

Peki ya henüz bu keyfi tatmamış olanlar? Bisiklet almayı düşünüp bir türlü karar veremeyenler? Sizin için de bir rehber niteliğinde bu sayfayı hazırladık. Siz de hazırsanız başlayalım.

Ulaşım ve Spor

Ulaşım için bir bisiklet kullanmak istiyorsanız pek çok farklı kriter karşınıza çıkacak. 28 inç jant ölçüsüne sahip bisikletler genelde şehir içi ulaşımda tercih edilirler. Sebebi kocaman tekerlekleri ile akıcı bir sürüşe sahip olmaları ve sürüş pozisyonunun doğasından gelen konfordur. Buna rağmen, günümüz sokaklarının yapısı, trafik ve bisiklet yollarının yetersizliği, bize farklı alternatifler de sunuyor. Yükselen trend ise katlanır bisikletler. Bu bisikletler evlerde çok az yer kapladıkları için birden fazlasını bir maşa altında veya dolap yanında muhafaza etmek mümkün. gittiğiniz bir kafede yanı başınıza koyabildiğiniz bu bisikletler sayesinde, ‘Dışarıda ağaca kilitlediğim bisikletimin başına bir şey geldi mi?’ endişesi de tarihe karışıyor. Ayrıca bu küçük ama fonksiyonel bisikletler size toplu ulaşıma entegrasyon olanağı da sağlıyor. Katladığınızda ufak bir valiz büyüklüğünde olan modellerden tercih ederseniz metroda, vapurda ve diğer toplu taşıma araçlarında kimseyi rahatsız etmeden ve sıkıntısız biçimde seyahat edebilirsiniz. Bu arada metro/ metrobüste boş koltuk bulmanın yerde 200TL’lik banknot bulmaktan zor olduğu günümüzde, katladığınız bisikletin üzerine oturup kendinize boş koltuk yaratmanın keyfi ise, ‘paha biçilemez.’ Gelelim sportif kişiliklerin tercihlerine. Bisiklet kardiyo idmanı yapmak için güzel bir araç. Bu amaca göre üretilmiş düz gidonlu yol bisikletleri mevcut. Düz gidon size biraz daha dik ve dolayısıyla daha konforlu bir sürüş vadeder. Yarış tipi gidonlar ise daha öne doğru eğik ve dolayısıyla aerodinamik bir sürüş çin tasarlanmıştır. her ikisinin de ortak özelliği ince lastikleridir ve ülkemiz yollarında sizi bekleyen çukur, mazgal ve diğer tuzaklara karşıhazırlıklı olmanızı gerektirir. Rüzgarı yüzünüzde hissederken, asfalt üzerinde uçarcasına ilerleyen bir bisiklete sahip olmak için büyük bir bütçeye sahip olmanıza gerek yok. Başlangıç olarak alüminyum bir kadroya sahip bisiklet sizi tatmin edecektir. Karbon her zaman güzel ve hafif bir alternatiftir. Ama unutmayın bisikletinizi hafifleştirmek için çok daha fazla para ödemeye hazır olmalısınız.

Peki ya dağ bisikleti?

Dağ bisikletlerini de tabii ki unutmadık. Kalın tekerleri, kaslı duruşlarıyla ve göz alıcı tasarımları ile dağ bisikletleri, hala ülkemizde en çok tercih edilen bisiklet türü. Eğer amacınız dağlara, patikalara kaçmak ve kendinizi doğanın kucağına bırakmaksa, tercihinizi dağ bisikletinden yana kullanın. Mutlaka ön amortisörü olan bir model tercih edin. Eğer daha zorlu koşullarda kullanmayı planlıyor ve göze alıyorsanız o zaman full süspansiyonlu bir model tercih edin. bu şekilde arazideki engelleri çok daha problemsiz aşarsınız. Yine yol bisikletinde olduğu gibi, dağ bisikletinizi de hafifletmek size ekstra maliyet demek. son olarak jiple alışveriş merkezine gitmenin yarattığı tezatta olduğu gibi, dağ bisikletini de gündelik hayatta kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Aksi halde ağırlığı ve lastik ebatları sebebi ile daha yorucu bir sürüşe katlanmanız gerekecektir. Yeni trend olan 29 ve 27,5 in jant ölçülerine sahip modelleri incelemenizi öneririz.

Bitirirken, tabii ki bunları yeni başlayan bisiklet kullanıcıları için kaleme aldık. Enine boyuna tüm modelleri incelemek ayrı bir yazı dizisinin konusu. hangi tip bisikleti alırsanız alın, bisikletin sizin cinsiyetinize, boyunuza ve fiziksel özelliklerinize uygun olmasına dikkat edin. Bu konuda çekinceleriniz varsa mutlaka profesyonel destek alın. Son olarak bisiklete binerken en önemli konfor  unsuru sele seçimini de cinsiyet ve anatomik yapınıza göre yapın. Royal jel kullanan bir ürüne biraz daha fazla para verip, konforlu bir sürüşün keyfini çıkarın. İnternette bu konuyla ilgili videolar bize doğru seleyi seçmenizde yardımcı olacaktır.

Şimdi pedal mevsimi, haydi dışarı çıkın!

Samed Kunaç

4 Yorum
 • mustafa_balcı
  Gönderim Saati 23:08h, 23 Eylül Cevapla

  Çok güzel yazı olmuş, elinize sağlık

  • Samed Kunac
   Gönderim Saati 07:40h, 31 Ocak Cevapla

   Teşekkürler Mustafa Bey

 • HÜLYA ŞAHİN
  Gönderim Saati 12:12h, 26 Eylül Cevapla

  Mr. Samed Kunaç, pedal mevsimi mi 🤔 2 days pedalladim da grip oldum 🤒😨 😣 Artık, iyileşince ye kadar my carraro cezalı 😭

  • Samed Kunac
   Gönderim Saati 07:42h, 31 Ocak Cevapla

   Hülya hanım. Eylül ayı tam mevsimdi ama Aralık ayındaki denemem sonucu sizinkiyle aynı oldu. Demek ki doğru şekilde giyinmemişim. Geçmiş olsun, umarım Carraro’nuzun cezası da bitmiştir.

Bir Yorum Gönder