Bisiklet’in Tarihsel Evrimi

Bisikletin icadı konusunda tarihçiler arasında tam bir fikir birliği yoktur ve ileri sürülen tarihler tartışmalıdır. Bisiklet, tek bir mucit tarafından icat edilmemiş, tarih içerisindeki pek çok farklı çabanın bir sonucu olarak evrim geçirmiştir. Bisiklete benzer araçların ilk olarak 18’inci yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıktığı ön görülüyor.

1791 yılında Fransa’da iki tekerlekli bir oyuncak yapmayı düşünen Sivrac Kontu ilk aslında bisikletin evriminin ilk adımlarını oluşturuyordu. Pedalı olmayan bu acayip makinenin (Celerifere) üzerine oturan kimse taşıtı ayaklarıyla yeri teperek yürütmek zorundaydı. Daha sonra bu icada Badois’li Baron Drais bir gidon, bir sele oturttu ve bisikletin evrimine katkıda bulundu.

1861 yılına geldiğimiz zaman Pierre ve Ernest Michaux adında baba­oğul iki Fransız bu icadın ön tekerlek göbeğine pedal taktılar. İşte bu olay, gerçek bisikletin doğuşuydu. Böylece makineyi sürerken insan enerjisinden düzgün biçimde yararlanmak mümkün oluyordu. 1888 yılına geldiğimiz zaman tahta tekerlerle bisiklet kullanmak artık bir eziyet haline gelmişti. John Boyd Dunlop lastiği icat ederek bisiklette kullanmış ve bisikletin bugünkü haline bir adım daha yaklaşmıştır.

1900 yılında arka göbek’e uygulanan bir düzen, rubleyi arka tekerlekle birlikte sürekli olarak dönüşten kurtardı. Böylece pedalların gerektiğinde kullanılması sağlanmış oldu. Bugünkü görünüş ve yapısını kazandı.

1Comment