Bisikletçilere Bisiklet Satıyoruz

Bisikletçilere Bisiklet Satıyoruz

BİSİKLETÇİLERE BİSİKLET SATIYORUZ

Biz de “tereciye tere satmak” diye bir deyim vardır. İşte bu deyim bisiklet sektörü için gerçek oldu. Başta Hollanda, Almanya gibi 9 bisiklet ülkesine Manisa’ da üretilen bisikletler gönderiliyor

Manisa’ da dev bir alanda faaliyet gösteren Accell Bisiklet resmen tereciye tere satıyor. Yani Avrupa’ daki bisiklet ülkelerine Manisa’da ürettikleri bisikletleri satıyor. Bisiklet markaları dünya devi ama, altlarında “Made in Turkey” yazıyor. Manisa’da 25 yıllık geçmişi olan bu fabrika 201 1 yılında Hollandalı Accell Grup bünyesine dahil oluyor. Şu an dünyadaki beş büyük firmadan biri.
Fabrikada Carraro ve Bianchi üretimi yapılıyor, yedek parça da üretiliyor.

Bu arada 37 markanın da distribütörü Accell Bisiklet. Örneğin katlanır bisiklet Brom­ton’u Türkiye’ye onlar getiriyor. Türkiye’de 400 bayi ve servis ağı ile birlikte 10 adet de
Accell Shop mağazası bulunuyor. Fabrika alanı çok büyük; 37 bin metrekare ve 400 kişi çalışıyor. Türkiye’de kayıtlar pek sağlıklı olamasa da bir milyon bisiklet satıldığı varsayılıyor. Bunun 100 bin adedini Accell Bisiklet markaları oluşturuyor. Bianchi en çok sattıkları model. Fabrika inanılmaz mo­dem ve hemen hemen her şey son teknolojik gelişmelere uygun olarak planlanmış.

YILDA 500 BİN BİSİKLET ÜRETİYORUZ

ACCELL Bisiklet Pazarlama Yönetmeni Samed Kunaç ile genel olarak üretim ve ihracat rakamlarını konuştuk. Kunaç, “Yılda yaklaşık 500 bin bisiklet üretimi yapıyoruz. Bunun yüzde 70’i ihracat, yüzde 30’u da iç piyasaya gidiyor. Toplam üretimin 100-150 bin adedi iç piyasaya satılıyor. Accell markası olarak XLC adında yedek parça üretiyoruz. 37 markanın da distribütörlüğünü yapıyoruz. Yıllık ciromuz 5 milyon TL. Bu rakamlarla bisiklet sektörünün lideriyiz diyebiliriz. İhracat ta açık ara öndeyiz. İç piyasaya beş marka sunuyoruz. Dış piyasada ise Hollanda, İtalya, İspanya olmak üzere tüm Avrupa’ya, İngiltere’ye, Bosna’ya kadar uzanıyoruz. Su bazlı boyalar kullanıyoruz ve onların buradaki fabrikada biz üretiyoruz. Su bazlı boyalar özellikler çocuk bisikletleri için çok önemli. 37 bin metrekarelik alanda 400 işçi bütün bu üretim rakamlarını gerçekleştiriyor. Avrupa’nın hemen hemen her ülkesine üzerinde “Made in Turkey” yazılı bisikletler gidiyor. Bu yönümüzle gurur duyuyoruz. Accell Türkiye’nin dışında Macaristan ve Portekiz’de de üretim yapıyor” dedi.

Yorum Yazılmamış

Bir Yorum Gönder