Bisiklet Tutkunları İçin Fren Modelleri

Eskiden bisikletlerde çok güvenli ve etkili olmayan fren sistemleri vardı. Günümüzde bisikletlerin fren sistemleri çok gelişmiştir ve etkilidir. Bisikletinizin modeline, bisiklet kullandığınız alana göre fren modelinizi ayarlamalısınız. Fren modeliniz, sizi yarı yolda bırakmamalı ve kötü sürprizlerle karşılamamalıdır.

Öncelikle en sık kullanılan fren sistemi olan v­frenlerden bahsedelim. V­frenler ucuzdur, hafiftir, bakımı çok kolaydır, ayarları iyi yapıldığında yeterli frenleme performansını da sunarlar. Şehir içinde veya kuru ortamda dağ bisikleti kullanacaksanız v­fren sistemler gayet yeterlidir. Ucuz olanlardan kesinlikle uzak durulmalıdır çünkü fren yapıldığında fren kolları ve fren bacakları çok esner, düşük bir performans gösterir, öter ve özellikle yüklü bir tur bisikletini güvenle durduramaz.

Günümüzde yaygın olan diğer bir fren sistemi de disk frendir. Özellikle yüklü olmayan dağ bisikletlerine çok uygun bir fren sistemidir çünkü engebeli arazilerde ani duruşlarda iyi bir performans verir, aynı zamanda tekerin ortasında olduğu için çamurdan etkilenmez.

Başka bir fren sistemi de hidrolik jant frenidir. V­frenlerde aktarım kablo ile olurken, hidrolik frenlerde, sistemin hortumları içindeki özel bir yağ ile yapılır. Hidrolik jant frenin avantajları, ayar gerektirmemesi , bakım istememesi , kablo­tel ikilisine göre daha dayanıklı olması ve V-frenden daha güçlü, etkili ve kontrol edilebilir olmasıdır.

Yorum Yazılmamış

Sorry, the comment form is closed at this time.