Bisiklet Ayakkabısı

Bisiklet Ayakkabısı Seçimi

Bisiklet Ayakkabısı Seçimi

 

Bisiklet ayakkabıları verimliliği ve kontrolü artırmak için mükemmel ürünlerdir.  Sürüş tarzınıza göre pek çok alternatifiniz var ve kullandığınız pedallar da burada belirleyici bir unsurdur.

 

Bisiklet ayakkabısı üç temel gruba ayrılır. Yol, dağ ve şehir. Yol ayakkabıları 3 delikli – kilit pedallar ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. 2 delikli – kilit pedal sistemleri ile çalışan modellerde bulmak mümkündür. Bu ayakkabıların tabanları gücü maksimum miktarda pedallara aktarabilmek için oldukça serttir. Aynı zamanda ayakkabı altındaki kaller oldukça büyük olduğundan bu ayakkabılar ile yürümek oldukça zordur. Bu ayakkabılar uzun yollar kat eden bisikletçiler için idealdir.

Sportif amacın aksine, daha çok ulaşım ve eğlence için bisiklet sürenler günlük kullanıma daha uygun modelleri tercih edebilirler.

Çoğu dağ bisikleti ayakkabısı ise 2 delikli kilit sistemleri ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. Tabanları pedallara yüksek güç aktarmak için nispeten serttir ve bozuk zeminde yürümeyi gerektiren koşullarda maksimum tutunmayı sağlamak için geniş aralıklı dişlere sahiptir.

Diğer dağ bisikleti ayakkabıları ise düz-platform pedallar ile kullanmak üzere dizayn edilmiştir. Bunların tabanları diğer ayakkabıların aksine yumuşak ve pedallara yapışması için tasarlanmıştır. Bu ayakkabılar dağ bisikleti için olsa da pek çok insan bunları günlük olarak da kullanmaktadır. Her şeyden önce bu ayakkabılar ile yürümesi kolaydır ve kilitli sistemlerin aksine pedalın üzerine basmak da inmek de oldukça basittir.

Günlük kullanım için tasarlanmış bisiklet ayakkabıları dışarıdan baktığınızda sıradan bir ayakkabıdan ayırt edilemeyen, tabanında özel kilit aksamı gömülü ve genellikle ikili kilit sistemleri için tasarlanmış ayakkabılardır. Böylece hem kilitli bir ayakkabının tüm avantajlarından faydalanmış olursunuz. Hem de günlük kullanıma ve yürümeye uygun bir ayakkabının keyfini çıkartırsınız. Bu ayakkabılar ulaşım için mükemmel olduğu gibi,  kısa mesafe sürüşler ve hatta kapalı alan sürüş aktiviteleri için de uygundur.

Bisiklet ayakkabıları da tıpkı normal ayakkabılar gibi bir bağcık, cırt veya hızlı sıkma/gevşetme sistemlerine sahiptir. Bu şekilde en konforlu hissettiğiniz ayarı kendiniz bulabilirsiniz. Islak koşullarda cırtlı sistemlerin daha başarılı olduğunu unutmayın.  Bazı ayakkabılarda gergi mandalı da bulunur. Bu şekilde ayakkabının ayağınızı sıkıca kavramasını istediğiniz zamanlarda kolayca bu ayarı yapabilirsiniz.

Bisiklet ayakkabısını ilk denediğiniz zaman topuk kısmının alıştığınız günlük ayakkabıdan biraz daha fazla hareket ettiği/kaydığı hissine kapılabilirsiniz. Bunun sebebi bu ayakkabılar tabanlarının gerçekten sert olmasıdır. Bu aynı zamanda diğer ayakkabılar gibi giydikçe gevşemeyeceğinden, ürünü kutusundan çıkardığınız anda rahat etmenizin çok önemli olduğunu unutmayın.

Bisiklet ayakkabısı seçimini yapmadan önce hangi bisiklet türü ile kullanacağınızı seçiniz!

15/05/2016, Samed KUNAÇ

4 Yorum

Bir Yorum Gönder